Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo, příspěvková organizace,
Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Střední zdravotnická škola
a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo, příspěvková organizace,

Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Střední zdravotnická škola a vyšší odborná škola zdravotnická Znojmo,
příspěvková organizace
Jana Palacha 956/8, 669 33 Znojmo

Exkurze 2. ročníku na rehabilitačním oddělení

Dne 1. 6. 2017 žáci a žákyně 2. A navštívili v rámci předmětu ošetřovatelství rehabilitační oddělení znojemské nemocnice, kde se nám po celou dobu věnovala vrchní sestra paní Bc. Milena Bočková.

Nejprve nás seznámila s náplní práce celého týmu a poté se postupně s dalšími pracovníky zabývala jednotlivými specifikami oboru.

Mgr. Hana Kučerová  - fyzioterapeutka, nás velmi podrobně seznámila s možnosti rehabilitace nemocných, kteří v důsledku onemocnění mají postižený pohybový aparát a je nutné je nejprve aktivizovat spíše pasivně a postupně využívat i další techniky k pasivní i aktivní rehabilitaci, které fyzioterapie nabízí. Žáci si mohli osobně vyzkoušet to, co jednotlivá přístrojová zařízení pacientům umožňují a podělit se o své pocity.

Dále nám ukázala a vysvětlila použití robotické ruky využívané pro nácvik motoriky, která výrazně rozšiřuje možnosti rehabilitace při postižení ruky a horní končetiny různého charakteru. Propracovaný robotický systém umožňuje intenzivní motorické cvičení ruky, a to i v případě, že pacient není schopen aktivního pohybu. Přístroj využívá robotickou rukavici, podporující kloubní hybnost ruky a umožňující různorodá cvičení ruky a prstů v libovolných pozicích. Kromě toho je možné cvičení celé horní končetiny a to díky dynamické podpoře paže. Dále nás seznámila s využitím motodlah po úrazech i operacích horních i dolních končetin. V tělocvičně jsme si mohli prohlédnout i další pomůcky pro cvičení pohyblivějších nemocných.

Mgr. Lucie Kozlová – fyzioterapeutka, nás seznámila s magnetoterapií a elektroléčbou v léčbě onemocnění zad, kloubů i po různých úrazech skeletu. Podrobně vysvětlila postupy, které se u těchto metod využívají, jejich účinek i možné kontraindikace.

V další části exkurze se nám již plně věnovala vrchní sestra, která nám ukázala zařízení v ambulantní části – tělocvičnu, vodoléčbu, pracovnu lékaře a blíže vysvětlila využití parafinu, laseru a masáží v léčbě pohybového aparátu. Pomocí informačních letáčků a plakátů nám přiblížila i další rehabilitační a imobilizační pomůcky, které jednak umožňují nemocným snadnější pohyb nebo fixují jednotlivé části těla.  

Exkurze byla velmi přínosná a rozšířila žákům i žákyním poznatky nejen o rehabilitačním ošetřovatelství, ale měli možnost poznat i profesionalitu a odbornost výše jmenovaných pracovníků ve svém oboru.